Logo

Dlaczego 0,(9) jest równe 1?

Dlaczego 0,(9) jest równe 1?

W odpowiedzi na post, który dodaliśmy wczoraj na naszym fanpagu, postaramy wam się w tym miejscu wyjaśnić dlaczego 0,(9) jest równe 1. Tak, wiemy… Takie stwierdzenie wydaje się zaskakujące a my zaraz zostaniemy okrzyknięci swojego rodzaju heretykami matematycznymi, jednak dowodów na prawdziwość tej tezy jest co niemiara. Nie przypisujemy sobie autorstwa tych twierdzeń a jedynie objaśnimy na czym wic polega :) Tak więc zaczynamy!

Podstawowe rozwinięcia dziesiętne okresowe

Poniżej lista podstawowych rozwinięć dziesiętnych okresowych:

1/9 = 0,(1)

2/9 = 0,(2)

3/9 = 0,(3)

4/9 = 0,(4)

5/9 = 0,(5)

6/9 = 0,(6)

7/9 = 0,(7)

8/9 = 0,(8)

Jak widać zasada tworzenia takich liczb jest dość prosta. Powstają one z ułamka, w którym w mianowniku jest liczba 9 natomiast w liczniku wpisujemy taką liczbę jaką chcemy uzyskać w rozwinięciu dziesiętnym okresowym. Wynik prosto można sprawdzić na kalkulatorze wykonując właśnie to dzielenie, czyli np.: 6 : 9 = 0,(6). Jeśli na kalkulatorze wyjdzie Ci np.: 0,6666666667 nie oznacza to, że kalkulator się pomylił :) Część urządzeń ma ustawione automatycznie, że takie rozwinięcia jak i inne duże ułamki dziesiętne ma zaokrąglać do ostatniej cyfry jaką jest w stanie wyświetlić.

Co dalej?

Idąc dalej napotykamy na dziwną sytuację z której wychodziłoby, że 9/9 to to samo co 0,(9). Każdy jednak wie, że to jest równe 1! Ponieważ 9 dzielone na 9 to 1 i żadnej filozofii tu nie ma. Owszem, masz rację, jednak 1 to także ta sama liczba co 0,(9).

Pokażę Ci jedno z najpopularniejszych udowodnień tego zagadnienia opisując proste równanie:

X = 0,(9)

- zakładamy równanie w którym x wynosi 0,(9)

X = 0,(9) /*10

10x = 9,(9)

Korzystając z prawa, że z równaniem mogę robić co chcę jeśli operacje wykonuję na dwóch jego stronach postanawiam pomnożyć lewą i prawą stronę przez liczbę 10. X * 10 daje 10x natomiast z prawej strony przesuwamy przecinek o jeden w prawo. Okres nam się nie traci, po prostu wzięliśmy sobie z nieskończonej liczby 9 jedną cyfrę przed znak okresu przesuwając nasz przecinek podczas mnożenia.

10x = 9 + 0,(9)

Rozbijamy sobie prawą stronę na dwie osobne liczby. Nadal jest to prawda i taka operacja jest dozwolona.

10x = 9 + x

I tu robimy najciekawszą rzecz. Ponieważ na samym początku powiedzieliśmy sobie że X wynosi 0,(9) (czyli, że są to te same wartości o czym w końcu informuje nas znak równości) mamy pełne prawo używać tych dwóch zapisów zamiennie. Postanowiliśmy więc w miejsce 0,(9) wpisać literę X.

10x – x = 9

Przerzucamy stronami – x z prawej strony wędruje na lewo z przeciwnym znakiem.

9x = 9 /:9

X = 1

Dzielimy obustronnie przez 9 i otrzymujemy x = 1.

Wnioski?

Skoro w pierwszej linii powiedzieliśmy sobie, że x = 0,(9) a w wyniku końcowym równania uzyskujemy x = 1 możliwy jest więc zapis, że 1 = 0,(9). Udowodnień i obliczeń na to jest bardzo dużo, my przedstawiliśmy wam tylko najpopularniejszą metodę. Metoda nie zawiera żadnych błędów, co możecie sobie jako zadanie domowe sprawdzić na dowolnym rozszerzeniu dziesiętnym opisanym w tym wpisie. Pamiętajcie, matematyka bywa niekiedy niezrozumiała i zdziwi was pewnie jeszcze nie raz :) Jeden z przykładów prezentujemy poniżej a my zapraszamy do czytania kolejnych artykułów!

X = 0,(7) /*10

10x = 7,(7)

10x = 7 + 0,(7)

10x = 7 + x

10x – x = 7

9x = 7 /:9

X = 7/9 (wynik zgadza się z rozpiską na początku artykułu)


Komentarze


Aby dodać komentarz Zaloguj się lub Zarejestruj